Dziś jest 20.10.2017 | Obchodzimy imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Wyniki wyszukiwania
Uczniaki » Słowiańszczyzna i prasłowianie

Hymn wszechsłowiański

Wszyscy znamy nasz hymn narodowy - Mazurek Dąbrowskiego, w oficjalnej wersji, ale czy wiecie, że istnieje hymn wszechsłowiański? Hymn Wszechsłowiański jest pieśnią ?Hej! Słowianie?, która pierwotnie miała tytuł 'Hej! Słowacy', ułożoną w 1834 roku do melodii wzorowanej na Mazurku Dąbrowskiego przez słowackiego poetę i działacza narodowego Samuela Tomášika. W okresie poprzedzającym Wiosnę Ludów szeroko rozpowszechniony wśród narodów słowiańskich.
Czytaj
Uczniaki » Słowiańszczyzna i prasłowianie

Dziady

Dziady wywodzi się z przedchrześcijańskiego obrzędu słowiańskiego, jest zwyczajem ludowym Słowian i Bałtów. Kiedyś święto zapisane także w ludowych kalendarzach Białorusinów i Ukraińców. Dziady obchodziła także ludność zamieszkująca Polskę w pobliżu granicy z Białorusią (Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota). Jest zamiennikiem Słowian-katolików - Zaduszek, Święta zmarłych. Zarówno w jednym jak i w drugim święcie zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych oraz pozyskanie ich przychylności.
Czytaj
Uczniaki » Słowiańszczyzna i prasłowianie

Sobótka zwana obecnie Ślężą

"Na słowiańskiej góry szczycie, Pod jasną nadziei gwiazdą, Zapisuję wróżby słowa: Wróci, wróci w stare gniazdo Stare prawo, stara mowa - I natchnione Słowian życie".
Czytaj
Uczniaki » Słowiańszczyzna i prasłowianie

Królowa boginek morskich Jurata

Dawno dawno temu, w pięknym złocistym pałacu na dnie Bałtyku mieszkała dobra królowa boginek morskich Jurata. Pewnego razu boginki, ukryte w kępie nadmorskich krzewów, obserwowały ciężką pracę rybaków.
Czytaj
Uczniaki » Słowiańszczyzna i prasłowianie

Światowid a Świętowit

"Cztero-twarze, strony posągu Światowida wyrażały cztery pory dnia, roku, dziejów i rasy. Pierwsza; zwrócona ku Wschodowi znaczyła Wiosnę, krwiznę, czyli rewolucję, zamiar Woli, żywotność rasy, przebudzenie. Druga; od Południa, znaczyła Lato, rozkwit potęgi Państwolitycznej, budownictwo, bogactwo, pełnię cielesnego szczęścia, niezaspokojoną chęć posiadania...
Czytaj
Uczniaki » Słowiańszczyzna i prasłowianie

Słowiańskie wyznanie Wiary

Uczy się nas Ojcze nasz... czy Zdrowaś Mario, ale nie znamy wiary naszych przodków. Oto Słowiańskie wyznanie Wiary, jakże bliższe słowiańskiemu sercu...
Czytaj
Strona: 1
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również