Dziś jest 17.10.2017 | Obchodzimy imieniny: Małgorzaty, Ryszarda, Gabrieli
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Wyniki wyszukiwania
Uczniaki » Historia i WOS

LEGENDY cz. V. LEGENDA O KRAKOWSKIM HEJNALE

Historia, jaką wam opowiem, zdarzyła się przed wieloma wiekami. Słońce dopiero wyjrzało, a po ulicach Krakowa już kroczyli jego radośni mieszkańcy. Tego bowiem poranka miasto oczekiwało przemarszu rycerstwa polskiego, maszerując ulicami grodu. Cieszyli się wszyscy: matki dumne ze swych synów, żony i dzieci.
Czytaj
Uczniaki » Historia i WOS

LEGENDY cz. IV. STOPKA KRÓLOWEJ JADWIGI

Było to dawno, dawno temu, w czasach kiedy królową Polski była Jadwiga. Jadwiga mieszkała na Wawelu. Lubiła spacery po mieście, zachwycała się kościołami, uliczkami. Swoje bogactwa, które przywiozła z dworu węgierskiego podarowała na rozbudowę uniwersytetu krakowskiego i budowę nowego kościoła. Chętnych do pracy zgłosiło się wielu murarzy i kamieniarzy. Nowa, przepiękna świątynia powstała szybko.
Czytaj
Uczniaki » Historia i WOS

Negatywne i pozytywne aspekty sprawowania władzy przez dynastię Piastów

Piastowie to pierwsza historyczna dynastia panująca w Polsce w latach 960 - 1370. Za jej protoplastę uchodzi na półlegendarny Piast, syn Chościska, rataj spod Gniezna. W IX wieku Siemowit, syn Piasta został księciem Polan.
Czytaj
Uczniaki » Historia i WOS

LEGENDY, cz. III. - Poznańskie koziołki

Jedną z atrakcji poznańskiego ratusza są dwa zabawne koziołki, które w samo południe wychodzą ze środkowej wieżyczki i przez minutę trykają się rogami. Skąd wziął się pomysł umieszczenia koziołków nad zegarem, wyjaśnia legenda "O poznańskich koziołkach".
Czytaj
Uczniaki » Historia i WOS

LEGENDY, cz.II.- Toruńskie pierniki

Słynne toruńskie pierniczki, a jakie pyszne, czy zajadając się tym smakołykiem pomyśleliście kiedyś o ich historii, kto je wymyślił? A znacie może legendę o toruńskich pierniczkach? Zachęcam do jej poznania.
Czytaj
Uczniaki » Historia i WOS

LEGENDY, cz.I. - Legendy o smokach

Smoki to mistyczne bestie z bajek i mitów. Jakie są? Czy istniały? Czym są legendy?
Czytaj
Uczniaki » Historia i WOS

Co łączy te miasta?

Czy wiecie, jakie wpisały się w historii pierwsze istotne dla całego społeczeństwa miasta? Może powiecie Babilon, Ur czy Uruk. Tak, ale są inne, chcecie je poznać?
Czytaj
Uczniaki » Historia i WOS

Mezopotamia

Mezopotamia (4300 p.n.e.) położona była nad rzekami Tygrysu i Eufratu, między Morzem Śródziemnym a zatoką Perską. Najważniejsze miasta to Ur, Uruk, Eridu, Lagasz, Nippur, Akad, Babilon. Miasta te liczyły około 5 tys. ludzi, a Uruk w szczytowym okresie aż 50 tys. ludności.
Czytaj
Strona: 12
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również