Dziś jest 20.10.2017 | Obchodzimy imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Wyniki wyszukiwania
Pełzaki » Bajki, baśnie gruzińskie

Legenda o Carycy Tamar i żurawiu

Pewien sławny gruziński car miał przepiękną córkę, którą nazywali Tamar. Pewnego razu zachorowała Tamar na straszną chorobę. Car nie szczędził pieniędzy, by ją wyleczyć, ale żadne z lekarstw nie pomagało. Widział car jak z każdym dniem córka więdnie i marnieje, staje się coraz brzydsza i okropniejsza. Rozkazał sługom żeby zabrali ją jak najdalej z jego oczu, gdyż nie mógł patrzeć na jej przerażająco oszpeconą twarz i ciało. Myślał, że już nic jej nie uratuje.
Czytaj
Pełzaki » Bajki, baśnie gruzińskie

Legenda o winie

Dawniej wina nie znano. Rosły winne grona dzikiej winorośli w lesie i tylko je ptaki dziobały. Raz pewien biedak wykopał w lesie krzak winorośli, przyniósł go do domu i zasadził w pobliżu. Dojrzałe winogrona były smaczne i soczyste. Tak zasmakowały biedakowi, że w drugim roku posadził ich dziesięć a w trzecim sto.
Czytaj
Pełzaki » Bajki, baśnie gruzińskie

Koza i winorośle

W kraju, gdzie winorośli pod dostatkiem oczywistym jest także duża ilość bajek i pieśni, w których staje się ona jednym z motywów. Kołysanka, w której pobrzmiewa zaduma nad cyklem życia...
Czytaj
Pełzaki » Bajki, baśnie gruzińskie

O gruzińskiej gościnności

Gdy Bóg rozdawał ziemię, to wszystkie narody ustawiły się w kolejce. Przepychały się, kłóciły, każdy chciał wyrwać jak najlepszy kawałek dla siebie. Tylko Gruzini usiedli z boku, wyciągnęli wino i zaczęli ucztować.
Czytaj
Pełzaki » Bajki, baśnie gruzińskie

Szczęście

Było nie było, w bajkach wszystko się zdarzyć może... Mieszkał w górzystym kraju za wielkim i czarnym morzem pewien gospodarz, właściciel stad bydła i owiec. Był uczciwy, pracowity, trzeźwy, nigdy i nikomu nie wyrządzał krzywdy. Owce i cielaki mnożyły mu się co roku po wielokroć ? ni głód, ni choroby ich nie trapiły. Wszystkie stada pasły się w górach i na łąkach bez nadzoru i ani zwierzęta im nie szkodziły, ani żaden człowiek, ponieważ u owego gospodarza nie było wrogów.
Czytaj
Pełzaki » Bajki, baśnie gruzińskie

Tygrys, obrońca kota

Działo się to dawno, dawno temu w pewnej krainie, w której były i wysokie góry pełne lodu i śniegu i dużo niższe, pełne lasów i wszelakiej zwierzyny. W krainie, w której były wiecznie zielone gaje herbaciane a winorośl pięła się przed każdym domostwem. W krainie, w której było równie blisko do gór, jak i do morza.
Czytaj
Strona: 1
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również