Dziś jest 20.10.2017 | Obchodzimy imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Strona główna » Artykuły » Dla rodziców » Zdrowie » Życie w zgodzie z celiakią

Życie w zgodzie z celiakią

Dodano 19.12.2015, 20:46 / Autor: Informacja prasowa / Wyświetleń: 2698

Firma EUROIMMUN POLSKA, lider w dziedzinie diagnostyki, przygotowała kurs online ?Diagnostyka i prowadzenie pacjenta z celiakią?. Celem kursu jest stworzenie sieci rekomendowanych dietetyków, którzy będą reprezentować najwyższy standard opieki nad pacjentami z celiakią

Opłaty za udział w kursie (30 zł) zostaną przekazane na rzecz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Program kursu został przygotowany w oparciu o wyniki najnowszych badań i uwzględnia obowiązujące rekomendacje. Obejmuje 4 bloki tematyczne: Celiakia jako jednostka chorobowa, Diagnostyka celiakii, Dieta w celiakii, Prowadzenie pacjenta z celiakią. Kurs kończy się egzaminem, a uzyskanie pozytywnej oceny stanowić będzie podstawę do wydania certyfikatu „Dietetyk Przyjazny Chorym na Celiakię”. Patronat naukowy nad kursem sprawuje Profesor Bożena Cukrowska z Instytutu Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka oraz Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Kurs dostępny jest na stronie akademia.euroimmun.pl.

Celiakia to bardzo powszechna, trwająca całe życie choroba o podłożu genetycznym, często mylona z alergią. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu i pod względem częstości występowania jest drugą po nietolerancji mleka nadwrażliwością pokarmową. Szacuje się, że 1 na 100 osób choruje na celiakię, ale wykrywa się tylko niewielki odsetek wszystkich przypadków, ponieważ objawy mogą być bardzo zróżnicowane i niespecyficzne. Zwykle z nietolerancją glutenu kojarzone są dolegliwości żołądkowo-jelitowe, ale równie często występują objawy nietypowe: niepłodność, poronienia, zaburzenia miesiączkowania, uszkodzenia szkliwa, opryszczkowate zapalenia skóry, niedobory witamin czy niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza.

W przypadku rodzin, w których występuje celiakia, ryzyko zachorowania jest o 10% wyższe niż w pozostałych wypadkach, dlatego krewnym osób ze zdiagnozowaną chorobą trzewną zaleca się wykonanie badania genetycznego w celu oceny predyspozycji do zachorowania. Podstawową terapią celiakii pozostaje ścisła dieta bezglutenowa. Wczesne wykrycie choroby i prawidłowe leczenie zwykle prowadzą do całkowitego wycofania się objawów oraz ustąpienia dolegliwości, co pozwala uniknąć groźnych i nieodwracalnych czasem powikłań.

 

Komentarze na forum
  • [ Sprawdź komentowany artykuł ]
  • Dodano 19.12.2015, 20:46 przez EduPełzaki
Przejdź do forum
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również