Dziś jest 21.10.2017 | Obchodzimy imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Strona główna » Artykuły » Mamy polecają » Stadion Maracana na Mazurach!

Stadion Maracana na Mazurach!

Dodano 12.06.2014, 11:06 / Autor: Informacja prasowa / Wyświetleń: 5740

W Mazurolandii - Mazurskim Parku Atrakcji, w Gierłoży k. Kętrzyna powstała jedyna w Polsce i Europie kopia stadionu Maracana ? areny tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii. Wraz z ośmioma stadionami piłkarskim z Euro 2012 jest to jedyna na świecie tego typu ekspozycja miniatur obiektów piłkarskich.

Już za kilka dni oczy całego świata zwrócone będą na Brazylię, gdzie rozpoczną się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Miliony widzów z zapartym tchem będą śledzić to futbolowe święto. Przedsmak tych emocji można poczuć już teraz. Pracownicy Mazurolandii zbudowali miniaturę stadionu Maracana, który stanie się miejscem siedmiu mundialowych spotkań w Rio de Janeiro, w tym finału. Obiekt ma powierzchnię 4 metrów kwadratowych i jest 150 razy mniejszy od oryginału. Ma za to te same proporcje i szczegóły architektoniczne. To jedyna miniatura tego obiektu, która powstaje w Polsce.

Miniatura Maracany dołączyła do już prezentowanych w Mazurolandii ośmiu stadionów Euro 2012.

- Te dziewięć stadionów to dopiero początek wielkiej wystawy „Stadiony świata”, do której w przyszłości dołączą inne ważne obiekty piłkarskie tj. Stade de France, Wembley, czy Camp Noumówi Jacek Adamski dyrektor Mazurolandii.

Stadiony wykonywane są w pracowni modelarskiej Mazurskiego Parku Atrakcji pod kierownictwem łódzkiego scenografa Janusz Stajniaka.

Diabeł tkwi w szczegółach

Twórcy dołożyli starań, aby wiernie odwzorować każdy detal areny Maracana, co nie jest łatwym zadaniem. Oryginał budowli o eliptycznym kształcie wspiera się bowiem na 60 filarach, rozlokowanych w kształcie litery „Y”. Podtrzymują one belki nośne stadionu. Niezwykle ważne jest zatem, aby zachować idealne proporcje obiektu i ściśle trzymać się wzoru architektonicznego.

- Konstrukcja szkieletowa została wzmocniona zgodnie z pierwowzorem. Po zakończeniu prac nad szkieletem, miniatura Maracany została odpowiednio pomalowana, a na wierzch położony był specjalny materiał z tworzywa imitujący dach – mówi Janusz Stajniak, kierownik pracowni modelarskiej w Mazurolandii. – Wiele pracy trzeba było włożyć jeszcze w same trybuny. Ze względu pojemność stadionu Maracana posiadającego prawie 79 000 miejsc, w pracach wykończeniowych uczestniczyło 15 osób – dodaje Stajniak.

- Do budowy miniatury stadionu Maracana użyto specjalnych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne. Korzystaliśmy m.in. z styropianu EPS-200, pianki polistyrenowej XPS, poliwęglanu komorowego, poliwęglanu litego oraz styroduru – mówi Janusz Stajniak.

Sportowe inicjatywy modelarni

Budowa Maracany to nie pierwsza taka inicjatywa pracowników Mazurolandii. Pracownicy obiektu byli już bowiem organizatorem wystawy miniatur stadionów EURO 2012, która
w latach 2011-2012 prezentowana była w największych polskich miastach oraz na turystycznych targach ITB w Berlinie. Dziś można podziwiać je w Mazurolandii. W jednym miejscu zgromadzono: Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arenę w Gdańsku, stadiony miejskie we Wrocławiu i w Poznaniu, a także Stadion Olimpijski w Kijowie, Donbas Arenę w Doniecku, Lwów Arenę oraz Stadion Metalist w Charkowie.

Maracana kolejną atrakcją Mazurolandii

Miniatura stadionu Maracana jest od 5 czerwca kolejną atrakcją Mazurolandii. Już dzisiaj na terenie o powierzchni 3 ha zgromadzono kilkadziesiąt miniatur najpiękniejszych zabytków regionu odtworzonych w skali 1:25. Ponadto w Mazurolandii znajduje się Park Militariów II wojny światowej, w którym do zwiedzania udostępniono setki eksponatów życia codziennego w czasie II wojny, miniaturę Wilczego Szańca i baraku, w którym doszło do zamachu na A. Hitlera, przedstawiającego ustawienie na 3 sekundy przed wybuchem bomby. Na terenie obiektu znajduje się również skansen ludowy złożony z XIX-wiecznych chat: warmińskiej i mazurskiej oraz grodzisko rycerskie. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano Park Rozrywki. Mazurolandia oferuje również możliwość noclegu w Park Camp, w którym – aby pozostawić gości w militarnym nastroju – ustawiono prawdziwe namioty wojskowe.

Komentarze na forum
  • [ Sprawdź komentowany artykuł ]
  • Dodano 12.06.2014, 11:06 przez EduPełzaki
Przejdź do forum
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również