Dziś jest 21.10.2017 | Obchodzimy imieniny: Urszuli, Hilarego, Celiny
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Strona główna » Artykuły » Mamy polecają » Zamek w Golubiu - Dobrzyniu

Zamek w Golubiu - Dobrzyniu

Dodano 14.07.2012, 21:40 / Autor: ilapop / Wyświetleń: 7452

Początkowo znajdował się tu gród drewniany strzegący przeprawy przez Drwęcę, który w 1293 roku na drodze wymiany pomiędzy biskupem włocławskim a Zakonem znalazł się w granicach państwa zakonnego.

W latach 1305–1311 wzniesiony z cegły jako siedziba komtura a po wojnie trzynastoletniej siedziba starosty Urlyka CzerwonkiPrzebudowany po 1422, kiedy to dostawiono dwie okrągłe wieże od strony przedzamcza, z której zachowała się tylko jedna.

W latach 1616–1623 przebudowany przez królewnę Annę Wazównę- dodano wtedy m.in. późnorenesansowe attyki i budynek na przedbramiu. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich i w XIX wieku, kiedy w 1867 huraganowy wiatr zawalił częściowo attyki.

Po wojnie odbudowany i odrestaurowany w latach 1959–1967 oraz w trakcie kolejnych prac adaptacyjnych po roku 2006. Zamek jest odnowiony w stylu renesansowym.
W 1978 roku na zamku odbyła się jedna z pierwszych w Polsce rekonstrukcji historycznych. Zainscenizowano tam turniej rycerski. Obecnie mieści się tu muzeum, hotel i restauracja [1].

Zamek w dzisiejszych czasach słynie głównie z Anny Wazówny i turniejów rycerskich. Legenda głosi że Anna Wazówna nocą przechadza się po zamku jako Biała Dama. Ile w tym prawdy nie wiadomo. Co roku organizowane są turnieje rycerskie, które są wielką atrakcją dla turystów odwiedzających zamek. Przepiękne zbroje i stroje, ubiory kobiece przykuwają uwagę na długo.

Dlaczego warto go zobaczyć?

Pięknie utrzymany zamek tętni życiem. Możliwość zwiedzania z przewodnikiem komnat, oglądania przeróżnych rekwizytów z dawnej epoki czy możliwość przymierzenia rycerskiego hełmu jest niezwykłą frajdą nie tylko dla dzieci. Dodatkowym atutem są dodatkowe atrakcje. np. przejażdżki konne.  Chłopców zachwycą pewnie armaty, które są różnej wielkości pięknie zachowane, dziewczynki zaś miejsce gdzie stało łóżko Wazówny. Legenda głosi że gdy tam się stanie i pomyśli życzenie ono się spełni. Z zamku widać całe miasto oraz Drwęcę rzekę przepływającą obok. Piekne widoki i ciekawa lekcja historii – fajny sposób na spędzenie dnia.


 

[1] http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Golubiu

Więcej informacji na temat zamku można znaleźć na tej stronie: http://www.zamekgolub.pl/


Komentarze na forum
  • [ Sprawdź komentowany artykuł ]
  • Dodano 14.07.2012, 21:40 przez EduPełzaki
Przejdź do forum
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również