Dziś jest 23.11.2017 | Obchodzimy imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Strona główna » Artykuły » Uczniaki » Obcojęzyczne artykuły » Święty Mikołaj we Włoszech- La Befana!

Święty Mikołaj we Włoszech- La Befana!

Dodano 26.12.2011, 10:17 / Autor: Urszula Kawecka / Wyświetleń: 6393

Jest we włoskim kalendarzu inna data, niż dzień dziecka czy nawet Mikołaj - na którą wszystkie dzieci czekają z utęsknieniem i na myśl o której buzie same się uśmiechają.

Mali Włosi ze zniecierpliwieniem oczekują nocy z 5 na 6 stycznia, gdy odwiedza ich tajemniczy gość. Zdziwicie się, ale ową wyczekiwaną postacią jest pewna czarownica. Befana, bo takie nosi imię, jest starą wiedźmą z zakrzywionym nosem, ubraną w stare poszarpane szaty. Niech was nie zmyli jej złośliwa mina. Mimo swojego brzydkiego wyglądu przychodzi nocą do wszystkich włoskich dzieci i obdarowuje je prezentami. Lata na miotle, wchodzi przez komin i zostawia im upominki w skarpecie pozostawionej na kominku lub przy oknie. Nieliczne, niegrzeczne dzieci karci, wsypując tam węgiel.


W niektórych regionach Włoch mówi się, że Befana uznała miotłę za przestarzały środek lokomocji i postanowiła rozwozić prezenty...na motocyklu!

Co roku w wielu włoskich miastach, w dniu następującym po odwiedzinach Befany, odbywają się uroczystości związane ze świętem wiedźmy. Stawiane są stragany, na których sprzedaje się lalki wiedźmy na miotle oraz skarpety na prezenty. Odbywają się wtedy różne koncerty, organizowane są zabawy dla dzieci. A po ulicach miast krążą ludzie poprzebierani za czarownice i rozdają dzieciom lizaki i cukierki.

Choć święto to zarezerwowane jest dla najmłodszych, bawią się tego dnia również dorośli. Każda mama i każdy tata z przyjemnością wraca myślami do czasów gdy był dzieckiem i znajdował prezenty od Befany w swojej skarpecie. Być może również dlatego 6 stycznia jest też świętem rodziny.

Według tradycji, by wkupić się w łaski Befany, trzeba zostawić 5 stycznia wieczorem na stole mandarynkę lub pomarańczę.


Z postacią hojnej czarownicy wiąże się pewna legenda. Głosi ona, że dawno temu, gdy Trzej Królowie podążali do stajenki, by powitać nowo narodzonego Jezuska spotkali na swej drodze Befanę. Zachęcali ją by udała się z nimi na powitanie dzieciątka, ale kobieta im odmówiła. Gdy odeszli, pożałowała swojej decyzji. Sama nie potrafiła jednak znaleźć drogi do Jezuska. Zdecydowała się więc udać na jego poszukiwania. Wchodziła do każdego domu, w którym były dzieci i rozdawała im smakołyki, w nadziei, że jedno z nich okaże się dzieciątkiem Jezus. Od tamtej pory krąży po świecie i rozdaje dzieciom prezenty szukając przebaczenia za to, że owej nocy nie postanowiła pójść z Trzema Królami.

 

Kilka włoskich słówek:

Czarownica- Strega Odtwórz

Święto dzieci- festa dei bambini Odtwórz

Cukierki- caramelle Odtwórz

Lizaki- lecca-lecca Odtwórz

Skarpeta- calza Odtwórz

 

Piosenka „Canzone Della Befana"Odtwórz:

 

La Befana vien di notte

Con le scarpe tutte rotte

Il cappello alla romana

Viva viva la Befana!!

 


 

 

Źródło zdjęć: http://turystyka.interia.pl/ciekawostki/news/niech-zyje-befana,1238039?fs=b
i http://www.ilgiornale.it/foto-id=444761-x=800-y=800/befana_roma.jpg

Komentarze na forum
  • [ Sprawdź komentowany artykuł ]
  • Dodano 26.12.2011, 10:17 przez EduPełzaki
Przejdź do forum
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również