Dziś jest 23.11.2017 | Obchodzimy imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Strona główna » Artykuły » Uczniaki » Historia i WOS » LEGENDY, cz.II.- Toruńskie pierniki

LEGENDY, cz.II.- Toruńskie pierniki

Dodano 15.11.2011, 10:11 / Autor: Kacper Janik, kl.3 / Wyświetleń: 6068

Słynne toruńskie pierniczki, a jakie pyszne, czy zajadając się tym smakołykiem pomyśleliście kiedyś o ich historii, kto je wymyślił? A znacie może legendę o toruńskich pierniczkach? Zachęcam do jej poznania.

Dawno, dawno temu w Toruniu żyło wielu piekarzy. Każdy z nich piekł pierniki według własnego przepisu. W cukierni Bartłomieja pracował Bogumił. Był to miły
i wesoły piekarz. Dał się lubić i miał wielu przyjaciół. Bogumił zakochał się w córce Bartłomieja – Rózi. Dla niej przynosił piękne niezapominajki i wypiekał pierniki w kształcie serca.

Pewnego dnia Bartłomiej wybrał się nad strumień. W wodzie zobaczył pszczołę i uratował ją. W trawie ujrzał maleńką królową i rycerzy. Królowa w nagrodę zdradziła mu tajemnicę. Powiedziała, że gdy do ciasta doda złocistego miodu, jego pierniki będą najpyszniejsze. Bogumił upiekł pierniki. Do ciasta dodał złocistego miodu.


Kiedy do Torunia przyjechał król na rynku ustawiono wiele straganów. Król zatrzymywał się przy każdym straganie i od piekarzy dostawał kosz z piernikami. Najbardziej smakowały mu pierniki Bartłomieja. Pachniały one najpiękniej i rozpływały się w ustach.

W nagrodę Bogumił pojął za żonę, córkę mistrza Bartłomieja - Rózię. Został mistrzem piekarskim. Zaczął wozić swoje pierniki do Warszawy i innych miast. Sława toruńskich Pierników obiegła cały świat.


Do historii przeszedł piernik wypieczony w 1778 roku dla carycy Katarzyny, który miał ok. 2 metrów długości i był gruby na 30 cm.

Papież Jan Paweł II otrzymał od delegacji toruńskich piernikarzy okolicznościowy piernik.


Komentarze na forum
  • [ Sprawdź komentowany artykuł ]
  • Dodano 15.11.2011, 10:11 przez EduPełzaki
Przejdź do forum
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również