Dziś jest 17.11.2017 | Obchodzimy imieniny: Grzegorza, Salomei, Elżbiety
Nie jesteś zalogowany! Zaloguj się lub zarejestruj jeśli nie posiadasz konta!
Nie pamiętam hasła / Zarejestruj nowe konto!
Get Adobe Flash player
Strona główna » Artykuły » Dla rodziców » Szkoła i edukacja » Literowanie, sylabizowanie, czytanie całościowe

Literowanie, sylabizowanie, czytanie całościowe

Dodano 22.10.2011, 19:17 / Autor: Wioletta Janik / Wyświetleń: 12927

Dzieci, które rozpoczynają naukę czytania, czasami mają z nią wiele problemów. Dziecko powinno mięć chęci do nauczenia się czytania i pisania oraz rozwiniętą właściwą postawę wobec konieczności opanowania tych umiejętności.

czyli podziału wyrazów na głoski, litery oraz syntezy słuchowej
i wzrokowej, czyli łączeniu tych głosek, liter w wyrazy.

  • Aparat artykulacyjny (wargi, zęby, podniebienie, język, gardło, krtań, tchawicę, nos). Starannie wykonywane ruchy artykulacyjne dają wyraźną wymowę głosek i wyrazów. Dlatego w nauce szkolnej ważne jest głośne czytanie, recytowanie wierszy, ćwiczenia mające na celu wykrywanie u dziecka ewentu­alnych trudności w poprawnym artykułowaniu głosek.
  • Lateralizację (przewagę prawej ręki i prawego oka lub lewej ręki i lewego oka). Leworęczność uznano obecnie za zjawisko fizjologiczne. Tylko psy­cholog może podjąć decyzję o przestawieniu dziecka z ręki lewej na prawą a czyni to naprawdę rzadko.
  • Sprawność manualną, to jest sprawność małych grup mięśniowychw obrębie rąk. Dlatego warto korzystać z wielu ćwiczeń w ry­sowaniu, kolorowaniu, wodzeniu po śladzie, kaligraficznych. Mają one na celu usprawnianie ręki dziecka.

 

Ponadto dziecko powinno mięć chęci do nauczenia się czytania i pisania oraz roz­winiętą właściwą postawę wobec konieczności opanowania tych umiejętności.

Jeśli Wasze dziecko ma trudności w czytaniu lub pisaniu, zacznijcie od  sprawdzenia funkcjonowania tych właśnie sfer. Zawsze możecie liczyć na pomoc nauczyciela, psychologa czy logopedy w poradnii psychologiczno - pedagogicznej.
[2] M. Bastek, Zaczynamy czytać i pisać. Nauka czytania i pisania metodą sylabową, Annał 2009.

 

Komentarze na forum
  • [ Sprawdź komentowany artykuł ]
  • Dodano 22.10.2011, 19:17 przez EduPełzaki
Przejdź do forum
Wyszukaj artykuł
  • Szukaj:
  • Kategoria:
Ostatnio na forum
Zobacz forum
Zobacz również